Bra broar byggs med bra verktyg. Two Striper diamantinstrument!
Text | Text | Text |Reset Size

Åhgren Dental AB

Bild på Michael Åhgren

Åhgrens Dental AB är ett företag specialiserat inom området diamantinstrument för tandvården.

Sedan mer än 30 år representerar vi Abrasive Technology Inc i USA och deras Two Striper produkter.

Two Striper instrumenten är unika genom att diamantkristallerna fästs på kemisk väg i stället för att bakas in i elektrolytmetall. Fördelarna är att kristallerna kan blottas helt och att de inte kan lossna från instrumentet.

För våra kunder betyder detta bekvämare och mer rationellt arbete med snabb avverkning samtidigt som den långa livslängden borgar för god ekonomi.

För patienten betyder det att behandlingstiden kan reduceras vilket brukar uppskattas.

En mycket viktig del av vår verksamhet består i att ge råd och tips. Vad vi försöker uppnå är det som på fikonspråk kallas "value added retailing", med andra ord att skapa ett mervärde genom att tillföra produkten kunskap och idéer.

Åhgrens Dental AB är ett litet familjeföretag och vi vill så förbli, nära våra kunder.

På återseende!

Michael Åhgren


I korthet...

Åhgrens Dental AB är ett litet familjeföretag och vi vill så förbli, nära våra kunder.

Vi har sålt Two Striper diamanter i 35 år.

Det vore ju konstigt om vi inte lärt oss ett och annat trick under den tiden. Trick och idéer som vi gärna delar med oss av.

Copyright 2013-2023 Åhgrens Dental AB
All rights reserved
Privacy policy